اخبار

اجماع در مورد افزایش نرخ بهره

بهره
جیم تانکرسلی نیویورک تایمز اقتصاد آمریکا در فصول گذشته وضعیت بهتری نسبت به قبل داشته و شاهد کاهش نرخ بیکاری به ۲/ ۴ درصد و پایین باقی ماندن نرخ تورم بوده ایم. در بخش تولید کارخانه‌ای و رشد مصرف شخصی نیز وضعیت امیدبخش است و بر همین مبنا است که تمامی افرادی که آقای ترامپ برای ریاست بر بانک مرکزی آمریکا در فهرست خود دارد خواستار افزایش نرخ‌های بهره یعنی کاهش سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی هستند. البته برخی از این افراد مایل هستند این اقدام به شکل تدریجی انجام شود و برخی بر لزوم افزایش سریع نرخ‌ها تاکید می‌کنند.

از آنجا که سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا بر بازارهای مالی، سیاست‌های پولی دیگر بانک‌های مرکزی و اقتصاد جهان تاثیر دارد  کارشناسان معتقدند در شرایط کنونی بهتر است کسی در سمت ریاست بربانک مرکزی آمریکا قرار گیرد که رویکردی احتیاط آمیز دارد.این به معنای افزایش تدریجی نرخ‌های بهره و توجه به شاخص‌های اقتصادی است. در یک سال و نیم اخیر وضعیت اقتصاد جهان بهتر شده و صندوق بین‌المللی پول در گزارش‌های خود پیش‌بینی نرخ رشد اقتصاد جهان را در سال جاری و سال  آینده میلادی بالا برده است.اما این تمام ماجرا نیست. تحلیلگران این صندوق نسبت به ریسک‌هایی که رونق اقتصاد جهان را تهدید می‌کنند هشدار داده‌اند و به‌ویژه از بانک‌های مرکزی خواسته‌اند در سیاست‌های پولی خود با احتیاط رفتار کنند. در آمریکا سیاست‌های حمایت گرایانه دونالد ترامپ و موضع‌گیری‌های او در قبال عضویت این کشور در پیمان‌های تجاری دو و چند جانبه، ریسک‌هایی برای اقتصاد جهان پدید آورده است.

از سوی دیگر اقتصاددانان معتقدند در آسیا، اروپا و آمریکا، روند رونق اقتصادی هنوز به اندازه کافی مستحکم نیست و هر گونه اشتباه در تصمیم‌گیری بانک‌های مرکزی سبب می‌شود ریسک بازگشت رکود بیشتر شود.صندوق بین‌المللی پول، در گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی خود پیش‌بینی رشد اقتصادی جهان در سال جاری میلادی ۶/ ۳ درصد و در سال آینده ۷/ ۳۳ درصد برآورد کرده که هر دو ۱/ ۰۰درصد بالاتر از پیش‌بینی‌های قبلی این نهاد است، اما در آمریکا نرخ رشد بسیار پایین‌تر از این ارقام پیش‌بینی شده است.ضعف در برخی بخش‌های اقتصاد آمریکا عاملی است که ترامپ در زمان تصمیم‌گیری درباره فرد مورد نظر خود برای ریاست بانک مرکزی آمریکا باید به آن توجه کند. هر گونه اشتباه در سرعت افزایش نرخ‌های بهره به زیان اقتصاد آمریکا و جهان منجر خواهد شد. صندوق بین‌المللی پول از بانک‌های مرکزی بزرگ خواسته است در تدوین سیاست‌های پولی هماهنگ رفتار کنند تا ریسک رکود، اقتصاد جهان را تهدید نکند.

دنیای اقتصاد
۸ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۳۳
تعداد کلیک: ۵۸۴

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به انجمن مدیران مالی می‌باشد.